Wypłata zmniejszy świadczenie

Emeryci, którzy 
po 31 grudnia 2012 r. przeszli z wcześniejszego
na dożywotnie świadczenie, po wypłacie zwrotu dostaną niższą emeryturę.

 

Za zmniejszenie świadczenia odpowiada wprowadzony do przepisów od 1 stycznia 2013 r.  art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach. Obniżka dotknie jednak tylko części emerytów urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Chodzi o osoby, które w 2013 r., po okresie pobierania wcześniejszej emerytury wystąpiły o dożywotnie świadczenie. W myśl wspomnianego art. 25 ust. 1b będą miały teraz potrącone ze stanu konta emerytalnego kwoty wypłacone na podstawie ustawy o zwrocie.

Ten przepis dotyczy wszystkich ubezpieczonych, którzy pobrali emerytury częściowe, wcześniejsze emerytury kolejarskie, górnicze, nauczycielskie czy przysługujące za pracę w szczególnych warunkach lub charakterze.

Poza tym zmniejszenie świadczenia ryzykują wyłącznie osoby, które po 31 grudnia 2012 r. wystąpiły o przeliczenie emerytury w związku z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Po zwrocie zaległego świadczenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze raz obliczy przysługujące im świadczenie na podstawie środków zgromadzonych na koncie emerytalnym pomniejszonych o kwotę zwrotu.

Więcej w Rzeczpospolitej: http://archiwum.rp.pl/artykul/1232191-Wyplata-zmniejszy-swiadczenie.html#.UvSKu_l5Ny0

Źródło: Rzeczpospolita, 07.02.2014 r.

Dodaj swój komentarz

Uwaga!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu obpon.pl i nie ponosi on odpowiedzialności za treści wiadomości. Dodając powyższą wiadomość zgadzasz się z regulaminem dodawania komentarzy.