75 proc. osób z niepełnosprawnością bez pracy. Trwa kampania społeczna, by to zmienić

Według różnych źródeł, w Polsce może być od 4 do 7 mln osób z niepełnosprawnością. Jedynie 26,8 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. „Problemem jest przede wszystkim niska świadomość społeczna, w tym ta wśród pracodawców” – mówi prezes Fundacji Grupy PKP, Katarzyna Kucharek. Aby tę świadomość zmienić, Fundacja uruchomiła projekt WIDZIALNIPEŁNOSPRAWNI.PL. Akcja wchodzi w kolejny etap – kampanii medialnej oraz działań skierowanych wewnątrz spółki.

 

Od kilku tygodni na dworcach w całej Polsce trwa akcja WIDZIALNIPEŁNOSPRAWNI.PL. Podczas wydarzeń na dworcach Fundacja przekazuje informacje na temat savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością, prowadzi prelekcje dla uczniów oraz za pomocą specjalnej happeningowej konstrukcji pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością tak samo czują, kochają i rozumieją, jak osoby pełnosprawne. Ostatni happening odbywa się 8 września na Dworcu Centralnym w Warszawie. Poprzednie miały miejsce na dworcach w Łodzi, Bydgoszczy, Gdyni oraz Krakowie.

Wzory zachowań

- Jest wiele rzeczy, które może zrobić już teraz. O nich także chcemy mówić przy okazji tego projektu – mówi Michał Tarcha, koordynator projektu.

Jako przykłady podaje wzory postępowania wobec osób z niepełnosprawnościami. Jedną z prostych wskazówek jest to, aby nie chwytać osób niewidomych za rękę, a brać je pod ramię w razie konieczności pomocy. Analogicznie nie powinno się dotykać wózka osoby z niepełnosprawnością ruchową, stanowi on bowiem przestrzeń osobistą właściciela.

- Takich zasad jest bardzo dużo. Przybliżamy je podczas naszej akcji – informują organizatorzy.

Podobnie Fundacja chce walczyć z wieloma mitami, które dotyczą osób z niepełnosprawnościami.

- Ten chyba najbardziej bolesny dotyczy opinii, że takie osoby są mniej wartościowe na rynku pracy, mniej inteligentne i skuteczne. To całkowita nieprawda. W czasie projektu będziemy pokazywać, że osoby z niepełnosprawnościami są równie cenne – zapowiada Michał Tarcha.

Pełnosprawni w pracy

Jak mówią organizatorzy akcji, zatrudnianie i integrowanie osób z niepełnosprawnościami z resztą społeczności przynosi wiele korzyści. Do najbardziej widocznych zaliczają się korzyści ekonomiczne dla pracodawców, takie jak możliwość zwolnienia z opłat na PFRON, możliwość uzyskania zwrotu kosztów wyposażenia do 65 tysięcy złotych, czy refundacja do 80 proc. kosztów szkoleń dla osób z niepełnosprawnością. Jak mówią pracownicy Fundacji, instrumentów jest dużo, problemem jest fakt, że wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia lub nie wie, jak z nich skorzystać.

- Musimy podjąć wspólny wysiłek, aby zintegrować osoby z niepełnosprawnościami. To nasza społeczna odpowiedzialność. Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby ci ludzie nie mogli realizować się zawodowo. To kwestia równości szans – mówi Katarzyna Kucharek z Fundacji Grupy PKP.

Według Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności, jedynie 26,8 proc. osób z niepełnosprawnością jest aktywnych zawodowo.

- Wiele nam brakuje, aby dojść do pełni europejskich standardów. W Szwecji ten współczynnik wynosi aż 67 proc. – mówi Piotr Czarnota, osoba z niepełnosprawnością współpracująca z Fundacją.

 

czytaj więcej >> niepełnosprawni.pl

 

Dodaj swój komentarz

Uwaga!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu obpon.pl i nie ponosi on odpowiedzialności za treści wiadomości. Dodając powyższą wiadomość zgadzasz się z regulaminem dodawania komentarzy.
×