Coraz więcej niepełnosprawnych znajduje pracę

Coraz więcej osób niepełnosprawnych w Polsce podejmuje pracę, uważają eksperci i stowarzyszenia je zrzeszające.

W Sejmie odbywa się konferencja „Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych w Polsce w 2017 roku, w świetle obowiązujących przepisów prawnych”.

 

Stopa zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym zwiększyła się o 5 punktów procentowych w stosunku do 2015 roku i obecnie wynosi 27 procent.

Nie pomagają uprzedzenia i częste zmiany przepisów

Uczestnicy konferencji wskazują jednak, że największym problemem przy aktywizacji takich osób są uprzedzenia oraz częste zmiany przepisów. Zdaniem Mirosława Przewoźnika - Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych - jedną z barier wejścia na rynek pracy są obawy rodzin, na przykład przed utratą renty socjalnej. Mirosław Przewoźnik zapewnił, że niepełnosprawny może zarabiać na etacie lub w mniejszym wymiarze godzin do około 3 tysięcy złotych i jednocześnie pobierać rentę.

Sytuacja na rynku pracy sprzyja zatrudnianiu niepełnosprawnych

Wiceprezes organizacji Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Edyta Sieradzka podkreśliła, że sytuacja na rynku pracy sprzyja zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zwrócia jednocześnie uwagę na obawy związane z możliwymi kontrolami prowadzonymi przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Najwyższą Izbę Kontroli, czy Urząd Skarbowy.

Jej zdaniem również częste zmiany przepisów nie sprzyjają aktywizacji osób niepełnosprawnych. Przypomniała, że ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 1997 roku była nowelizowana przeszło 100 razy.

Sprawniejsza komunikacja z ZUS

Trwają prace nad kolejną nowelizacją, która ma upraszczać i odbiurokratyzować oraz ułatwiać funkcjonowanie na rynku pracy osób niepełnosprawnych.

Te uproszczenia mają dotyczyć m.in. komunikacji pomiędzy pracodawcami a zakładem ubezpieczeń społecznych.

Jak mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, pracodawcy, aby otrzymać dofinansowanie do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, muszą mieć uregulowane wpłaty na ubezpieczenie społeczne, a często zły lub błędny zapis powoduje, że nie można skorzystać ze wsparcia przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
 
Sami pracodawcy liczą na zmiany, ale podchodzą do zapewnień ostrożnie. Czekają na konkretne zapisy, bo jak mówią, diabeł tkwi w szczegółach.

Według różnych kryteriów oceny - w Polsce od 3 do 5 milionów osób jest dotkniętych niepełnosprawnością. W wieku produkcyjnym jest ich prawie 2 miliony.

Bariery, Niepełnosprawność, Klauzula

Polskie Radio

 

Dodaj swój komentarz

Uwaga!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu obpon.pl i nie ponosi on odpowiedzialności za treści wiadomości. Dodając powyższą wiadomość zgadzasz się z regulaminem dodawania komentarzy.