List Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego do Uczestników i Organizatorów Konferencji "Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych w Polsce w 2017r. w świetle obowiązujących przepisów prawnych"

            „Zdajemy sobie sprawę jak, istotne korzyści przynosi osobom niepełnoprawnym rehabilitacja zawodowa i jak znaczącym elementem w procesie uniezależnienia się pod względem ekonomicznym oraz społecznym jest możliwość zatrudnienia. Niestety niepełnosprawność jest często powodem do wykluczenia z obszaru zawodowego. Mimo pozytywnych zmian w postawach pracodawców – którzy chętniej i częściej zatrudniają osoby dotknięte przez los - sytuacja tych osób na rynku pracy wciąż pozostaje słabsza od pozycji pracowników w pełni sprawnych”.

 

— napisał do uczestników ogólnopolskiej konferencji "Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych w Polsce w 2017 roku w świetle obowiązujących przepisów prawnych" Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. List odczytał Prezes Organizacji OBPON.ORG Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych – Krzysztof Kuncelman.

Marszałek Marek Kuchciński wskazał również, jak ważne są inicjatywny służące aktywizacji osób z niepełnosprawnością, a także niewlewanie barier związanych z zatrudnieniem – „Działania te wymagają zaangażowania oraz wzajemnej współpracy różnych podmiotów – publicznych, społecznych, jak również prywatnych”.

W piątkowej Konferencji w Sejmie udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, reprezentanci Państwowego Funduszu Rehabilitacji Ośób Niepełnosprwnych, Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich a także sami Pracodawcy, Osoby Niepełnosprawne, Organizacje  Pozarządowe w tym przedstawiciele Zrzeszeń, Stowarzyszeń Fundacji, Środowisk Studenckich działających na rzecz Osób Niepełnosprawnych oraz reprezentanci środowisk zaangażowanych w rehabilitację i aktywizację zawodową Osób Niepełnosprawnych.

Celem Konferencji było propagowanie idei zatrudniania osób niepełnosprawnych i umożliwienie przedstawienia roli pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Jednocześnie konferencja ta przyczyniła się do stworzenia szansy dla osób niepełnosprawnych do wyrażenia swojej opinii o prawach im przysługujących w trakcie zatrudnienia.

Przedmiotem wspólnej debaty były także trwające konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.

 

 

 

 

  • SON "Podkarpacie" napisał:

    Chcemy zauważyć, że po raz wtóry nie było tam najbardziej zainteresowanych - czyli ON pracujących na komercyjnym, konkurencyjnym rynku pracy zarówno w warunkach chronionych _ ZPChr, jak i na tzw. rynku otwartym.

Dodaj swój komentarz

Uwaga!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu obpon.pl i nie ponosi on odpowiedzialności za treści wiadomości. Dodając powyższą wiadomość zgadzasz się z regulaminem dodawania komentarzy.