Powstanie Centralna Ewidencja Posiadaczy Kart Parkingowych

Centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych zostanie uruchomiona 4 czerwca 2018 r. – informuje nas Ministerstwo Cyfryzacji. Będzie to część nowoczesnego systemu CEPiK 2.0, którego inne moduły zaczną działać jeszcze w tym roku.

 

Centralna Ewidencja Posiadaczy Kart Parkingowych (CEPKP) zgromadzi dane o właścicielach kart parkingowych oraz placówkach, które mają prawo do korzystania z tego dokumentu, czyli realizujących zadania związane z opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością.

- CEPKP będzie zintegrowana z Centralną Ewidencją Kierowców oraz Centralną Ewidencją Pojazdów – dane w tych ewidencjach będą się wzajemnie aktualizować – zaznacza przedstawiciel biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji, odpowiedzialnego za wdrożenie CEPiK 2.0. – Uruchomienie ewidencji CEPKP nie wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych czynności przez osoby niepełnosprawne. Karty parkingowe będą wydawane na dotychczasowych, niezmienionych zasadach – dodaje.

 

Co jeszcze się zmieni?

Senat przyjął we wrześniu Ustawę z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Centralna ewidencja rejestracji pojazdów ma być uruchomiona 13 listopada br., wpisy dotyczące informacji o zastawach i szkodach będą dokonywane od 4 czerwca przyszłego roku.

Nowe regulacje określają m.in. że za badanie techniczne pojazdu dopuszczające go do ruchu będziemy musieli zapłacić przed jego przeprowadzeniem. Łatwiej w tym względzie będą mieli przedsiębiorcy, którzy zarządzają flotą samochodową i będą rozliczać tę usługę fakturą VAT z odroczonym terminem płatności. Do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) od razu będą trafiały informacje o negatywnym wyniku badania technicznego. Ma to przeciwdziałać tzw. „turystyce badań technicznych” – sytuacji, gdy w jednej stacji samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu, kierowcy starają się to uzyskać w innej stacji.

 

czytaj więcej >> niepełnosprawni.pl

Dodaj swój komentarz

Uwaga!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu obpon.pl i nie ponosi on odpowiedzialności za treści wiadomości. Dodając powyższą wiadomość zgadzasz się z regulaminem dodawania komentarzy.