Rząd wyszedł z założenia, że to osoby o wysokich dochodach są odpowiedzialne za łożenie na niepełnosprawnych. Podatek od ponadnormatywnych wynagrodzeń

Jeśli inkasujesz ponad milion złotych rocznie, to jesteś winny istnienia niepełnosprawności. Jeśli zarabiasz mniej, to jesteś niewinny. Ministerstwo Finansów właśnie przedstawiło projekt tzw. daniny solidarnościowej. Zapłacą go osoby fizyczne od dochodów powyżej miliona złotych rocznie. Stawka podatku wyniesie 4%. Oznacza to wprowadzenie dochodowego podatku liniowego z wysoką (1 mln zł) kwotą wolną

Dostaniemy kolejny podatek dochodowy. Co więcej, obejmie on nie tylko przychody z pracy ale też zyski i przychody z kapitału. Jeśli np. ktoś zarobi ponad milion złotych na akcjach CD Projektu, to od tej nadwyżki odda państwu dodatkowe 4%, ponad standardowe 19% podatku Belki.

Warto też zwrócić uwagę na słownictwo zastosowane przez MF. Resortowi propagandziści mówią o „daninie solidarnościowej”, zamiast zgodnie z prawdą nazwać to „podatkiem od ponadnormatywnych wynagrodzeń”. Według Słownika Języka Polskiego danina to „obowiązkowe świadczenie w naturze lub w pieniądzach na rzecz panującego, państwa lub gminy” – czyli zasadniczo to samo co podatek.

Natomiast słowo „solidarność” oznacza „odpowiedzialność zbiorową i indywidualną określonej grupy osób za całość wspólnego zobowiązania” – to w wersji prawniczej. W znaczeniu potocznym „solidarność” to „poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności wynikające ze zgodności poglądów oraz dążeń”. Według tego drugiego ujęcia opodatkowani powinni sami z własnej i nieprzymuszonej woli oddać owe 4% zarobków na rzecz zaspokojenia potrzeb osób niepełnosprawnych. Inaczej nie jest to solidarność, lecz zwykły rozbój (tj. podatek).

Zatem mamy do czynienia z tą pierwszą, prawniczą interpretacją słowa „solidarność”. Rząd wyszedł z założenia, że to osoby o wysokich dochodach są odpowiedzialne za łożenie na niepełnosprawnych. Mówiąc wprost: jeśli inkasujesz ponad milion złotych rocznie, to jesteś winny istnienia niepełnosprawności. Jeśli zarabiasz mniej, to jesteś niewinny. Proste, nieprawdaż? I jakie skuteczne.

(...)

Bankier.pl 
15.05.2018

czytaj cały artykuł >>>

Dodaj swój komentarz

Uwaga!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu obpon.pl i nie ponosi on odpowiedzialności za treści wiadomości. Dodając powyższą wiadomość zgadzasz się z regulaminem dodawania komentarzy.
×