

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy wszystkich naszych wiernych Klientów oraz nowe podmioty, które dopiero zaczynają działalność jako zakład pracy chronionej, na kolejne szkolenie OBPON w formule online, które w całości będzie poświęcone wydatkowaniu środków ZFRON oraz zmianom dotyczących funkcjonowania pracodawców osób niepełnosprawnych w okresie epidemii.
Oprócz szczegółowego omówienia zmian wprowadzonych kolejnymi nowelizacjami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w tym w szczególności:
• nowego druku wniosku Wn-C-ZF o wyrażenie przez PFRON zgody na uruchomienie środków ZFRON (20%) na podstawie art. 68gd;
• zasad dokonywania w ramach ZFRON wydatków z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności;
• zasad wydatkowania środków ZFRON w kwotach netto;
• nowej definicji kosztów płacy;
• zasad wydłużania orzeczeń o niepełnosprawności w związku z COVID-19;
• zasad kumulacji różnych środków pomocowych w pomocą wynikającą z ustawy o rehabilitacji;
• zmian w zakresie wymaganych wskaźników zatrudniania osób niepełnosprawnych;
kompleksowo usystematyzowana zostanie Państwa wiedza na temat zasad tworzenia i dysponowania środkami ZFRON.
Czas przedłużającej się izolacji społecznej, stanowi dobry moment na inwestycję w swoją wiedzę i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, dzięki zdobyciu nowych doświadczeń i nowych umiejętności, np. w zakresie tworzenia IPR.
Wspólnie wykorzystajmy ten czas najlepiej jak się da!
Zapraszamy na szkolenie online pt.:
"Gospodarowanie środkami ZFRON w dobie epidemii COVID-19 – nowe zasady wydatkowania funduszu rehabilitacji oraz inne zmiany wprowadzone do ustawy o rehabilitacji"

 | WYKŁADOWCA, SPECJALISTA OBPON |

Małgorzata Tylewicz-Piwnik
zawód wykonywany: Wiceprezes ORGANIZACJI OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH OBPON.ORG, Dyrektor ds. Prawnych w OBPON, prawnik.
specjalizacja: Pomoc publiczna przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wpłaty na PFRON, uprawnienia osób niepełnosprawnych, funkcjonowanie zakładów pracy chronionej, wydatkowanie środków ZFRON.
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku – specjalizacja: prawo cywilne, ukończone Podyplomowe Studium Podatkowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zajmuje się doradztwem dla zakładów pracy chronionej oraz firm z otwartego rynku pracy. Do marca 2010 r. zatrudniona była jako doradca prawny w Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, gdzie świadczyła pomoc prawną pracodawcom oraz prowadziła liczne szkolenia związane głównie z uzyskiwaniem pomocy publicznej oraz zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Autorka licznych publikacji w prasie branżowej m.in. w Gazecie Prawnej dotyczących zagadnień prawa pracy, funkcjonowania zakładów pracy chronionej a także problematyki związanej z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Od 20.05.2010r. Doradca Prawny w firmie OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH oraz w ORGANIZACJI OBPON.ORG, konsultant w serwisie VADEMECUM WIEDZY należącym do OBPON, konsultant TELEFONICZNEJ OBSŁUGI KONSULTACYJNEJ należącej do OBPON. Od dnia 01.04.2013 r. objęła w OBPON stanowisko Dyrektora Ds. Prawnych.
 | RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA |
I. Omówienie zmian dotyczących pracodawców osób niepełnosprawnych wprowadzonych kolejnymi nowelizacjami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w tym w szczególności omówienie nowych zasad dysponowania środkami ZFRON:
- Mechanizm podzielonej płatności a wydatki z ZFRON – stan przed i po 31.03.2020 r.
- Obciążanie środków ZFRON kwotą netto – jakiej kategorii wydatków dotyczy.
- Uruchomienie środków funduszu rehabilitacji (20%) celem ochrony miejsc pracy osób niepełnosprawnych - dodany do ustawy o rehabilitacji art. 68gd:
a) omówienie dodatkowego katalogu wydatków możliwych do sfinansowania w określonym specustawą przedziale czasowym
b) ustalenie wartości środków ZFRON, które można przeznaczyć m.in. na ratowanie miejsc pracy osób niepełnosprawnych
c) szczegółowe omówienie druku wniosku o wyrażenie przez PFRON zgody na wydatkowanie środków ZFRON (20%) na rozszerzony katalog wydatków
d) sankcje za wykorzystanie środków ZFRON w przypadku braku zgody dysponenta Funduszu
e) wydatkowanie 20% z ZFRON na wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych a prawo do dofinansowań z PFRON
f) charakter wydatków z ZFRON na cele wskazane w art. 68gd ustawy o rehabilitacji (kiedy pomoc de minimis a kiedy pozapomocowe wsparcie)
g) zaświadczenie o pomocy de minimis a wydatki na cele określone w art. 68gd ustawy o rehabilitacji
II. ZFRON w byłych i obecnych Zakładach Pracy Chronionej – zasady ogólne (usystematyzowanie wiedzy)
- Środki tworzące ZFRON w zakładach pracy chronionej i po utracie statusu zakładu pracy chronionej oraz terminy ich przekazywania na ZFRON w dobie epidemii
- Ogólne zasady dotyczące zarządzania środkami ZFRON
a) regulamin ZFRON (wzór regulaminu do wykorzystania)
b) ewidencja ZFRON
c) rachunek bankowy ZFRON
d) zasada celowości i oszczędności wydatków
e) podział środków ZFRON
3. Wydatkowanie środków ZFRON na cele ogólne:
a) kiedy występuje przysporzenie po stronie pracodawcy,
b) omówienie katalogu wydatków w ramach 75%
4. Wydatkowanie środków ZFRON na pomoc indywidualną pracownikom niepełnosprawnym (wzór wniosku o pomoc indywidualną do wykorzystania):
a) zasady udzielania wsparcia (jak dokumentować wydatki; kiedy wskazana jest opinia lekarza),
b) omówienie katalogu wydatków (stomatolog, agroturystyka, sprzęt agd, samochód, laptop, ryczałt – dla kogo i w jakich okolicznościach) – przykładowe uzasadnienia
c) najczęściej kwestionowane pozycje przez organy kontrolujące.
5. Wydatkowanie środków ZFRON na Indywidualne Programy Rehabilitacji (wzór IPR do wykorzystania):
a) wymogi formalne wydatkowania środków z ZFRON-15%;
b) przykładowe wydatki w ramach IPR,
c) omówienie najczęściej popełnianych błędów przy uzasadnianiu IPR,
d) pomoc indywidualna a wydatki z IPR,
e) zagadnienia problematyczne w związku z realizacją Programu (zniszczenie środka trwałego zakupionego w ramach IPR, odejście z pracy pracownika objętego IPR, utrata ważności orzeczenia o niepełnosprawności).
6. Obowiązek zwrotu niewykorzystanych środków ZFRON do PFRON.
7. Obowiązek zwrotu środków ZFRON w przypadku likwidacji, upadłości albo wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonego przez pracodawcę ZPCH.
III. Pomoc de minimis
- Limity pomocy de minimis.
- Zasady ubiegania się o zaświadczenie o pomocy de minimis.
- Skutki odmowy wydania zaświadczenia o pomocy de minimis
IV. Utrata statusu zakładu pracy chronionej (wzór wniosku o rezygnację ze statusu zpchr)
- Porównanie praw i obowiązków pracodawców z otwartego i chronionego rynku pracy – analiza rentowności prowadzenia ZPCHR (na co powinien zwrócić uwagę pracodawca podejmując decyzje o dalszej formule działalności)
- Konsekwencje utraty statusu na wniosek pracodawcy oraz w wyniku nie spełniania ustawowych warunków
- Obowiązki sprawozdawcze po utracie statusu zpchr
V. Inne – wybrane zagadnienia dotyczące byłych i obecnych zakładów pracy chronionej
- Zasady finansowanie ze środków ZFRON środków ochrony osobistej takich jak: maseczki ochronne, rękawiczki, płyny dezynfekujące itp.
- Doraźna i specjalistyczna opieka medyczna w dobie epidemii
- Wpływ urlopów bezpłatnych czy czasowego zmniejszenie pracownikom wymiaru czasu pracy pracowników na potrzeby uzyskania pomocy w ramach Tarczy antykryzysowej na wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych wymagane przepisami prawa
- Audyty ZFRON
VI. Panel dyskusyjny
 | TERMINY ORAZ CENA SZKOLENIA |
TERMINY SZKOLENIA I CZAS TRWANIA:
Terminy szkolenia:
2.07.2020 r. (czwartek) - nowy termin
18.06.2020 r. (czwartek) - brak miejsc
Czas trwania: szkolenie trwa od godziny 10:00 do godziny 15:30.
KOSZT SZKOLENIA:
Dla Klientów OBPON:
cena: 370,00 zł + 23% VAT
Klientem OBPON jest każda firma posiadająca wykupiony, aktywny dostęp do płatnych zasobów serwisów OBPON oraz aplikacji:

Dla pozostałych firm:
cena: 420,00 zł + 23% VAT
Po przesłaniu karty zgłoszeniowej prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem (16) 679-16-16
w celu potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.
 | INFORMACJE DODATKOWE |
WARUNKI UCZESTNICTWA:
- Skan wypełnionej karty zgłoszeniowej (tradycyjnej) prosimy wysłać na numer fax: (16) 679 16 16 wew. 4 lub e-mailem na adres biuro@obpon.pl
- Dokonanie przedpłaty przed rozpoczęciem szkolenia i przesłanie potwierdzenia przelewu.
- Po otrzymaniu potwierdzenia przelewu przesyłamy na dwa dni przed szkoleniem link uprawniający do uczestnictwa w szkoleniu wraz z dodatkowymi informacjami technicznymi i organizacyjnymi.
- Cena szkolenia obejmuje: udział w szkoleniu z sesją pytań i odpowiedzi, elektroniczny certyfikat o podwyższeniu kwalifikacji zawodowych.
- Ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Organizator zastrzega sobie możliwość odmowy przyjęcia zgłoszenia udziału w szkoleniu bez podania przyczyny.
WYMAGANIA SPRZĘTOWE:
W celu prawidłowego i pełnego korzystania ze szkolenia należy posiadać urządzenie (komputer, laptop lub smartfon) z dostępem do Internetu, wbudowaną kamerą i mikrofonem.
Po dokonaniu procesu rejestracji, wszystkie kwestie techniczne i informacje o sposobach dostępu do szkolenia online będą Państwu przesłane drogą mailową.
Proste, intuicyjne uruchamianie szkolenia na urządzeniach.
Praca w komfortowych grupach umożliwia interakcję na każdym etapie prowadzanie szkolenia przez moderatora. Uczestnicy mają bezpośredni kontakt z Prowadzącymi, zadają pytania w trakcie szkolenia.
OBPON Sp. Z o.o. Sp. K. nie wyraża zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, udostępniania lub nagrywania przebiegu szkolenia. Treść szkolenia i materiały szkoleniowe objęte są prawami autorskimi.