

Szanowni Państwo,
wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych Klientów i współpracowników, informujemy, że najbliższy cykl szkoleń odbędzie się w formule on-line. Decyzja ta podyktowana jest niepewną sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz Państwa licznymi apelami w tej sprawie. Szanując Państwa potrzeby i wybory - zapraszamy na spotkanie szkoleniowe na platformie ZOOM.
Serdecznie zapraszamy na szkolenie pt.:
"Obowiązki pracodawców osób niepełnosprawnych w Polsce w 2020 r. w okresie trwającej epidemii COVID-19 i po jej odwołaniu w kontekście rozliczeń z PFRON, ZUS, US, PUP, WUP i PFR"
Na szkoleniu zostaną omówione m.in.:
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało dwa projekty rozporządzeń zmieniających dot. DEK-ów i wniosku do PFRON o miesięczne dofinansowanie WN-D i informacji INF-D-P. Deklaracja DEK-II-a i DEK-II-b – będzie miała całkowicie inny wygląd druku niż do tej pory, którą składają zpchr i zaz-y do PFRON.
Zmienione rozporządzenia to:
1. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
2. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz.
Wszystkie zmiany ujęte w w/w rozporządzeniach oraz nowe wzory druków składanych do PFRON zostaną omówione na szkoleniu.
- najnowsze prawomocne wyroki NSA dot. terminowości kosztów płacy,
- przedawnienie w PFRON w zakresie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych 5 lat czy 10 lat - Interpretacje PFRON?
- procedury w PFRON związane z uzyskiwaniem zgody przez zpchr, byłe zpchr i ZAZ na wydatkowanie 20% z zfron lub ZFA – czy ważny jest dzień odwołania stanu epidemii w Polsce?
- trudna sytuacja ekonomiczna pracodawców – do kiedy będą mogli ubiegać się w PFRON o miesięczne dofinansowanie w związku z epidemią COVID-19?
- terminy rozliczenia z PFRON w zakresie sprawozdań finansowych za 2019 r. kogo dotyczą i jak je wysłać?
- łączenie pomocy uzyskanej w 2020 r. z ZUS, PUP,WUP, PFR i PFRON na pracowników niepełnosprawnych – jakie limity obowiązują i z jakiego tytułu?
- zwolnienie ze składek ZUS a terminowość poniesienia kosztów płacy?
- odroczenie terminu zapłaty składek ZUS a terminowość poniesienia kosztów płacy – jak udowodnić je w PFRON?
- udzielanie ulg we wpłatach na PFRON a okres epidemii w Polsce?
- wydatkowanie środków zfron w okresie epidemii w Polsce i po jej odwołaniu? Wyjaśnienie BON
- czy zwiększone kwoty miesięcznego dofinansowania z PFRON będą również obowiązywały po odwołaniu stanu epidemii w Polsce?
- do kiedy zgodnie z tzw. I tarczą Antykryzysową będą mogły być wydłużone orzeczenia pracowników niepełnosprawnych – czy dzień odwołania stanu epidemii w Polsce będzie miał na to wpływ?
- czy zmienią się druki WN-D, INF-D-P i INF-O-PP w 2020 r. oraz DEK-i i INF-y w kontekście zmian w Ustawie o Rehabilitacji w 2020 r.
oraz wszystkie kwestie prawne wynikające z Ustawy o Rehabilitacji i KP dot. zatrudniania pracowników niepełnosprawnych w 2020 r.

EDYTA SIERADZKA
zawód wykonywany: Wiceprezes ORGANIZACJI OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH OBPON.ORG, Dyrektor Generalny OBPON ds. Wizerunku Spółki, Ekspert ds. zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce, Ekspert i Wykładowca w zakresie rozliczeń z PFRON dot. pomocy publicznej.
PROGRAM SZKOLENIA
I. Omówienie wszystkich nowelizacji ustawy o rehabilitacji w 2020 r. w związku z COVID-19 i zmianami innych przepisów prawnych.
II. Dofinansowanie wynagrodzeń z PFRON w 2020 r.
- Aktualności SODiR – wysłanie sprawozdań finansowych za 2019 r. – wytyczne PFRON
- Tarcze Antykryzysowe – najważniejsze zmiany dla dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne
- Status osoby niepełnosprawnej – w 2020 r. – wydłużenie ważności orzeczeń na podstawie Tarczy Antykryzysowej
- Warunki ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2020 r.
- Efekt zachęty – wykazywanie efektu zachęty metodą ilościową i jakościową
- Firmy powiązane a dofinansowania
- Terminowość kosztów płacy – najnowsze wyroki NSA oraz zmiana definicji kosztów płacy
- Łączenie dofinansowań w 2020 r. z pomocą z PUP, WUP, PFR i ZUS – wypełnienie INF-D-P i INF-O-PP
- Wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2020 r.
- Rejestracja pracodawcy w SODiR w 2020 r.
- Termin składania wniosku o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – 2020 r.
- Formularze dotyczące dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – 2020 r. (NOWELIZACJA rozporządzenia dot. dofinansowań i zmiana druku INF-D-P)!
- Aplikacja SODiR - dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
- Najczęściej zadawane pytania w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2020 r. – wyjaśnienia PFRON
- Akty prawne - dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2020 r.
- Omówienie terminu przedawnienia roszczeń PFRON w zakresie ubiegania się w PFRON o miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - stanowisko TSUE, krajowych sądów administracyjnych - potwierdzenie UOKiK - szczegółowe kwestie związane z tym ważnym dla pracodawców stanowiskiem UOKiK i wyrokami sądów.
- Omówienie wpływu decyzji nakazującej zwrot dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na bieżące dofinansowania - procedura postępowania w takim przypadku.
- Schorzenia szczególne na orzeczeniach a prawo do ich wydłużenia i wykazywania we wnioskach o dofinansowanie
- Trudna sytuacja ekonomiczna pracodawcy a prawo do dofinansowań w okresie trwania epidemii i po niej - nowy program pomocowy.
- Kontrole PFRON w zakresie miesięcznego dofinasowania w okresie trwającej epidemii i po jej odwołaniu
III. Procedury w PFRON związane z uzyskiwaniem zgody przez zpchr, byłe zpchr i ZAZ na wydatkowanie 20% z zfron lub ZFA – omówienie wzoru wniosku i przedstawienie rekomendacji złożenia wniosku.
IV. Łączenie pomocy uzyskanej w 2020 r. z ZUS, PUP, WUP, PFR i PFRON na pracowników niepełnosprawnych – jakie limity obowiązują i z jakiego tytułu? ROZLICZENIA OTRZYMANEJ POMOCY
V. OMÓWIENIE PRZEDŁUŻENIA WAŻNOŚCI ORZECZEŃ - do kiedy zgodnie z tzw. I tarczą Antykryzysową będą mogły być wydłużone orzeczenia pracowników niepełnosprawnych – czy dzień odwołania stanu epidemii w Polsce będzie miał na to wpływ? Jaką dokumentację muszą prowadzić w tym zakresie pracodawcy?
VI. WYLICZANIE WSKAŹNIKÓW na INF-1, DEK—ach, INF-U, WYLICZANIE WSKAŹNIKÓW dla ZPCHR, dla BYŁYCH ZPCHR w związku z USTAWAMI ANTYKRYZYSOWYMI.
VII. PROCEDURA WYLICZENIA KOSZTÓW PŁACY NA INF-D-P DLA FIRM ZWOLNIONYCH W 100% ZE SKŁADEK ZUS, DLA FIRM ZWOLNIONYCH W 50% ZE SKŁADEK ZUS ORAZ DLA FIRM, KTÓRE ODROCZYŁY TERMIN PŁATNOŚCI SKŁADEK DO ZUS! Rozliczenie z PFRON
VIII. Omówienie najważniejszych spraw dotyczących ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2020 roku.
- Omówienie prawidłowości wystawiania ulg we wpłatach na PFRON w 2020 roku dla kontrahentów, zmiana kwoty w poz. 34 na INF-U oraz wyliczenia wskaźników zatrudnienia.
- Omówienie prawidłowości kwalifikacji: usługa własna a usługi obce, podwykonawstwo, terminowość opłacania należności, wskaźniki i stany zatrudnienia wykazywane na INF-U i INF-1.
- Omówienie obowiązków związanych z ulgami w zakresie sprawozdawczości w PFRON, informacje kontrahentów, ulgi dla kontrahentów, obowiązek prowadzenia ewidencji ulg w 2020 r. i wskazanie, że e-pfron2 nie jest ewidencją ulg!.
- Omówienie kontroli PFRON w zakresie art. 22 i możliwości złożenia odwołania od decyzji PFRON.
- Wykaz najważniejszych dokumentów wskazanych przez PFRON dot. kontroli ulg.
- Omówienie INF-U i INF-1-u - wykaz błędów popełnianych przez sprzedających tj. udzielających ulg.
- Konsorcja a prawo do udzielenia ulg we wpłatach na PFRON.
- Korekty wystawionych INF-U w związku z korektami faktur
IX. Omówienie najważniejszych spraw dotyczących ZFRON i utrzymania statusu zakładu pracy chronionej w 2020 roku.
- Omówienie obowiązków zakładu pracy chronionej - warunki - stany i wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych, przystosowanie obiektów i pomieszczeń użytkowanych przez prowadzącego zpchr, zapewnienie doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych.
- Omówienie przesłanek uchylenia statusu zakładu pracy chronionej - procedura uchylania statusu zpchr.
- Zawiadomienie do Wojewody do kiedy?
- ZFRON w 2020 r. tworzenie i wydatkowanie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w tym w ramach puli ogólnej i pomocy de minimis, indywidualnych programów rehabilitacji, pomocy indywidualnej.
- Omówienie - błędów popełnianych przez pracodawców przy opracowaniu indywidualnych programów rehabilitacji, uwzględniając najnowsze wytyczne UKS i PFRON.
- Omówienie regulaminów zakładowego funduszu rehabilitacji.
- Omówienie sprzedaży środków trwałych zakupionych w całości lub części ze środków ZFRON.
- Omówienie możliwości korzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego, od czynności cywilnoprawnych, opłat z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sankcyjnym.
- BARDZO WAŻNE - omówienie przeprowadzonych w 2019 roku i obecnie przeprowadzanych w 2020 roku kontroli zakładowego funduszu rehabilitacji przez UKS - AUDYT trwający do 3 miesięcy!
- Kontrole PIP, wojewody, PFRON.
- Obowiązki sprawozdawcze dot. ZFRON - DEK-II-a, DEK-R, INF-1 i prowadzącego zakład pracy chronionej - INF-W, INF-W-Z.
X. Omówienie najważniejszych kwestii dla pracodawcy po utracie statusu zakładu pracy chronionej.
- Omówienie wniosku o uchylenie statusu zakładu pracy chronionej.
- Utrata statusu i jego wpływ na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
- Wydatkowanie środków ZFRON po utracie statusu.
- Kontrole ZFRON byłych zpchr - kiedy i w jakim zakresie?
- WAŻNE - Obowiązek utrzymania wskaźnika zatrudnienia i stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych po utracie statusu a wpływ na ZFRON.
- Obowiązki sprawozdawcze po utracie statusu.
XI. Omówienie najważniejszych uprawnień pracowniczych osób niepełnosprawnych w 2020 r. w kontekście ustawy o rehabilitacji i KP. w 2020 r.
- Omówienie dobrowolności przedstawienia orzeczenia o niepełnosprawności w zakładzie pracy a wytyczne z KP i ustawy o rehabilitacji
- Czas pracy osób niepełnosprawnych - znaczny i umiarkowany stopień a lekki?
- Dodatkowa przerwa w pracy.
- Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracowników w stopniu znacznym i umiarkowanym.
- Przekładanie orzeczeń lekarzy orzeczników ZUS na stopnie niepełnosprawności.
- Zwolnienie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (turnus rehabilitacyjny i inne).
- Możliwość korzystania z pomocy indywidualnej z ZFRON (pracownik a były pracownik).
XII. Omówienie najważniejszych uprawnień pracowniczych osób niepełnosprawnych w 2020 r. w kontekście ustawy o rehabilitacji i KP.
- Omówienie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności i traktowane na równi z nimi (orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, orzeczenia KIZ, orzeczenia KRUS, orzeczenia resortowych komisji orzekających, wyroki sądów).
- Schorzenia szczególne na orzeczeniu (symbol, sentencja, paragraf i litera) - ich przekładanie.
- Symbole przyczyn niepełnosprawności na orzeczeniach.
- Wliczanie do stanów i wskaźników zatrudnienia wg ustawy o rehabilitacji i rozporządzenia KE 651/2014.
- Odwołania do organów II instancji i do sądu.
XIII. Omówienie sytuacji ekonomicznej i prawnej pracodawców osób niepełnosprawnych w okresie trwającej epidemii COVID-19 i po jej odwołaniu – badanie PFRON – ankiety, wywiady przeprowadzane u pracodawców mających status zpchr, ZAZ-ów, WTZ-ów i pracodawców z tzw. otwartego rynku.
XIV. Wpłaty obowiązkowe na PFRON (jakie firmy?)– wytyczne PFRON w 2020 r.
XV. Pytania i odpowiedzi od uczestników szkolenia
TERMINY SZKOLENIA I CZAS TRWANIA:
Terminy szkolenia:
28.10.2020 r. (środa) - ostatnie miejsca
13.10.2020 r. (wtorek) - brak miejsc
01.10.2020 r. (czwartek) - brak miejsc
29.09.2020 r. (wtorek) - brak miejsc
17.09.2020 r. (czwartek) - brak miejsc
15.09.2020 r. (wtorek) - brak miejsc
Czas trwania:
od godziny 10:00 do godziny 15:00.
CENNIK SZKOLEŃ I KARTA ZGŁOSZENIOWA
Dla klientów OBPON:
cena: 370,00 zł + 23% VAT
Klientem OBPON jest każda firma posiadająca wykupiony, aktywny dostęp do płatnych zasobów serwisów OBPON oraz aplikacji:

Dla pozostałych firm:
cena: 420,00 zł + 23% VAT
Po przesłaniu karty zgłoszeniowej prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem (16) 679-16-16
w celu potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.
INFORMACJE DODATKOWE
Warunki uczestnictwa:
- Skan wypełnionej karty zgłoszeniowej (tradycyjnej) prosimy wysłać na numer fax: (16) 679 16 16 wew. 4 lub e-mailem na adres biuro@obpon.pl
- Dokonanie przedpłaty przed rozpoczęciem szkolenia i przesłanie potwierdzenia przelewu.
- Po otrzymaniu potwierdzenia przelewu przesyłamy na jeden dzień przed szkoleniem link uprawniający do uczestnictwa w szkoleniu wraz z dodatkowymi informacjami technicznymi i organizacyjnymi.
- Cena szkolenia obejmuje: udział w szkoleniu z sesją pytań i odpowiedzi, elektroniczny certyfikat o podwyższeniu kwalifikacji zawodowych.
- Ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Organizator zastrzega sobie możliwość odmowy przyjęcia zgłoszenia udziału w szkoleniu bez podania przyczyny.
Wymagania sprzętowe:
W celu prawidłowego i pełnego korzystania ze szkolenia należy posiadać urządzenie (komputer, laptop lub smartfon) z dostępem do Internetu, wbudowaną kamerą i mikrofonem.
Po dokonaniu procesu rejestracji, wszystkie kwestie techniczne i informacje o sposobach dostępu do szkolenia online będą Państwu przesłane drogą mailową.
Proste, intuicyjne uruchamianie szkolenia na urządzeniach.
Praca w komfortowych grupach umożliwia interakcję na każdym etapie prowadzanie szkolenia przez moderatora. Uczestnicy mają bezpośredni kontakt z Prowadzącymi, zadają pytania w trakcie szkolenia.
OBPON Sp. Z o.o. Sp. K. nie wyraża zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, udostępniania lub nagrywania przebiegu szkolenia. Treść szkolenia i materiały szkoleniowe objęte są prawami autorskimi.